Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 01:30
Reklama
Reklama

Dziś Zaduszki. Inaczej wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych

W Polsce istnieje wiele tradycji i obrzędów związanych z pamięcią o zmarłych. Jednym z nich gdzie wspominamy naszych bliskich jest Dzień Zaduszny.
Dziś Zaduszki. Inaczej wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych

Autor: raszu

Jest to ważny dzień dla wielu Polek i Polaków, którzy odwiedzają groby swoich najbliższych, składają na nich kwiaty, zapalają znicze i modlą się za ich dusze. 

Wypominki

Dzień Zaduszny ma swoje korzenie w katolickiej tradycji Kościoła katolickiego. Początki tego dnia sięgają średniowiecza, kiedy to w Polsce wprowadzono obowiązek modlitw za zmarłych. Wówczas w wigilię Wszystkich Świętych każdy wierny katolik powinien był odprawić mszę za dusze zmarłych. Później, Dzień Zaduszny przypadał na dzień 2 listopada. To także dzień, w którym tradycyjnie w kościele katolickim składa się tzw. wypominki. Wiele kościołów organizuje uroczyste msze w intencji zmarłych. Wielu wiernych zjawia się na nich, by uczcić pamięć swoich bliskich. To szczególny czas, w którym towarzyszy nam refleksja nad przemijaniem, ale również nad wiecznością i nadzieją na spotkanie z naszymi ukochanymi po drugiej stronie.

Najważniejsza modlitwa

Obecnie Dzień Zaduszny ma charakter nabożeństwa, które jest szczególnie uroczyste. W tym dniu na cmentarzach w Polsce pojawia się bardzo wiele osób. Wszystkie groby są starannie przygotowane, ozdobione kwiatami i zniczami. Najczęściej robimy to przed 1 listopada. Nierzadko można zobaczyć charakterystyczne kompozycje kwiatowe z czerwonymi i białymi goździkami, które są symbolem Dnia Zadusznego. Kwiaty i znicze są nie tylko wyrazem pamięci, ale także symbolem modlitwy za dusze zmarłych. Nie zastępują one jednak wysiłku duchowego, pamiętajmy, że to modlitwa jest najważniejsza.

"Kolorowe" światełka

W Polsce obowiązuje także tradycja zapalania zniczy na grobach. Znajdujemy ich tysiące na cmentarzach w całym kraju. Znicze nie tylko zapewniają światło i ciepło, ale również symbolizują wieczną pamięć o bliskich, którzy odeszli. To piękne widowisko, które nadaje grobom niepowtarzalną aurę. W Polsce Dzień Zaduszny to również okazja do składania wizyt na cmentarzach przez całe rodziny. To czas, kiedy wspólnie odwiedzamy groby przodków, dziadków, rodziców lub przyjaciół. Modlimy się, rozważamy ich życie, dzielimy się ich wspomnieniami i oddajemy hołd ich pamięci.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama