Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 8 lipca 2025 19:16
Reklama
Reklama
Reklama

Czas przyjęcia pacjenta nie może przekraczać kilkunastu minut

Maksymalnie to kwadrans. Tyle ma trwać przejęcie pacjenta od zespołu ratownictwa medycznego oraz przyjęcie go na szpitalny oddział ratunkowy.
Czas przyjęcia pacjenta nie może przekraczać kilkunastu minut

Autor: Canva

Maksymalny czas tej „operacji” został wpisany – jak podaje Portal Samorządowy – do projektu rozporządzenia. Ministerstwo Zdrowia powołuje się przy tym na analizę, z której wynika, że w ponad 70 proc. przypadków proponowany 15-minutowy czas jest zachowany.

„Czas ten wraz z czasem dojazdu zespołu ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia, czasem pobytu na miejscu zdarzenia i czasem przewiezienia pacjenta do szpitala, nie powinien być dłuższy niż 60 minut – czyli powinien spełniać standard tzw. złotej godziny, która nie może być przekroczona w przypadku osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego” – podkreśla Ministerstwo Zdrowia.

Żeby nie trzeba było zmieniać ustawy

Wcześniej resort proponował, żeby przepis o 15 minutach na przyjęcie pacjenta na szpitalny oddział ratunkowy znalazł się w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Sejm poparł jednak poprawkę Lewicy i przepis o wymogu 15 minut znalazł się w rozporządzeniu.

Przede wszystkim dlatego, że za kilka lat może się okazaćże pacjenci przyjmowani są szybciej niż w 15 minut. A to oznaczałoby konieczność nowelizowania ustawy. 

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama