Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 7 lipca 2025 05:10
Reklama
Reklama
Reklama

Jak wierzą młodzi? Papież ważny, ale...

Spośród papieży największym autorytetem wśród osób młodych cieszy się Jan Paweł II. Ale znacznie mniejszym, niż w przypadku starszych. Takie wnioski płyną z ostatniego badania.

Zgodnie z danymi statystycznymi Kościoła katolickiego W 2024 roku ok. 78,6 polskich uczniów w polskich szkołach i przedszkolach uczęszczało na lekcje religii. Warto zaznaczyć, że to o 10 proc. mniej niż pięć lat wcześniej.

Trochę inne dane przynosi najnowsze badanie CBOS przeprowadzone na zlecenie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. - Od 8 marca do 17 kwietnia 2024 roku, na zlecenie KUL, Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziła badanie dotyczące postrzegania swojej wiary przez młodych, ich uczestnictwa w życiu Kościoła oraz autorytetu kolejnych trzech papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka – podaje uczelnia.

I tłumaczy, że badanie było bardzo rozległe. Objęto nim młodzież uczącą się w ostatnich klasach szkół ponadpodstawowych – liceów ogólnokształcących, techników oraz branżowych szkół I stopnia - zarówno prywatnych jak i publicznych.

- Średnia wieku badanych wyniosła 19,3 roku. Największą grupę stanowili uczniowie pochodzący ze wsi (44,2 proc.). W miastach do 20 tys. mieszkańców mieszkało 11,8 proc. badanych, w miastach 20-100 tys. – 20,2 proc., w miastach 101-500 tys. – 15,8 proc., natomiast w największych ośrodkach miejskich (powyżej 500 tys.) – 8 proc. - wylicza KUL, a w tym sondażu wzięło udział 1029 osób.

Kto nie chodzi do Kościoła

Zgodnie z przedstawionymi wynikami, 25,6 proc. respondentów uczęszcza na msze kilka razy w roku. 10 proc. chodzi do kościoła raz lub dwa w miesiącu, a 19,5 proc. – raz w tygodniu.

- Jedynie 3,9 proc. uczniów praktykowało kilka razy w tygodniu. Natomiast ponad 41 proc. osób zadeklarowało, że w ogóle nie praktykuje – dodaje uczelnia.

Pytano też o deklarację wiary i okazuje się, że około ponad 4 proc. uczniów uznaje się się osoby głęboko wierzące. Prawie 33 proc. określa się wierzącymi, a 22 proc. zadeklarowało się jako niezdecydowane, ale przywiązane do tradycji religijnej.

- Jednocześnie 15 proc. określiło siebie jako obojętnych wobec religii, a ponad 17 jako niewierzących. Ponad 8 proc. respondentów zaznaczyło odpowiedź „trudno powiedzieć” - czytamy.

Wróćmy na chwilę do lekcji religii, bo o i takie są analizy. Ponad połowa uczniów uczestniczyła w momencie badania w szkolnych lekcjach religii, natomiast 47,5 proc. zadeklarowało, że nie bierze w nich udziału. To trochę inne dane, niż przedstawiane przez Kościół.

Papież ważny, ale...

W kwietniu tego roku sondażowania IBRiS zapytała Polaków o podejście do Jana Pawła II. Z badania wynikało, że papież pozostaje mocnym autorytetem. Nie tylko dla starszych, którzy dobrze pamiętają jego pontyfikat, ale 66 proc. osób w wieku 18-29 lat odpowiedziało podobnie. W przypadku osób 60 plus to aż 80 procent.

W najnowszym badaniu respondenci mieli ocenić trzech ostatnich papieży. - Odpowiedzi udzielano na siedmiopunktowej skali, gdzie 1 oznaczało „zdecydowanie nie jest autorytetem”, a 7 – „zdecydowanie jest autorytetem” - podaje uczelnia, a ks. dr Jarosław Kozak z Katedry Katolickiej Nauki Społecznej i Socjologii Moralności KUL tłumaczy, że taka skala pozwalała uchwycić zróżnicowane natężenie postrzeganego autorytetu oraz umożliwiała bezpośrednie porównania między trzema papieżami.

Jak wynika z badania najwyższą ocenę – 3,37 uzyskał Jan Paweł II. Drugi w tym zestawieniu jest Franciszek – 2,29, a trzeci Benedykt XVI – 2,13. Moralny autorytet Jana Pawła II w oczach młodzieży szkół średnich jest silnie związany z poziomem indywidualnej religijności oraz przekonaniami etycznymi uczniów. Na podstawie badania można stwierdzić, że autorytet papieża rośnie wraz z deklarowaną wiarą religijną – im silniejsze subiektywne poczucie wiary, tym wyższa ocena przypisywanego mu autorytetu – analizuje KUL.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

cóż 06.07.2025 16:16
Trend wyraźny...

Bronek 06.07.2025 12:37
Cóż, społeczeństwo jest zróżnicowane i coraz bardziej się laicyzuje.

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama