Powstanie profesjonalnej publikacji zostało zapowiedziane w grudniu 2024.
Wzorujemy się na Szwecji
– Podręcznik będzie dostosowany do różnych grup wiekowych. Oprócz wersji dla dorosłych, przygotujemy także wydanie dla dzieci w formie bardziej przystępnej: z obrazkami, komiksami i prostymi wskazówkami – ogłosił Władysław Kosiniak-Kamysz, szef MON i wicepremier.
I zapowiedział, że książka trafi do każdego polskiego domu.
Nie jest to zupełnie nowe rozwiązanie, bo takie działania są podejmowane m.in. w Szwecji. I właśnie na tym kraju się wzorujemy.
W książce mają być zebrane informacje na temat podstawowych zasad przygotowań, takich jak stworzenie odpowiedniego zapasu żywności i wody, wyposażenie domu w niezbędne akcesoria ratunkowe czy zasady udzielania pierwszej pomocy.
Premiera jeszcze przed wakacjami
Kiedy można się spodziewać przesyłki? Zapytała o to grupa posłów (m.in. Anna Gembicka). MSWiA tłumaczy, że poradnik znajduje się obecnie na etapie konsultacji społecznych i jest projektowana jego szata graficzna.
„Premiera poradnika w wersji online planowana jest jeszcze przed rozpoczęciem wakacji. Wstępnie zakładamy wydrukowanie kilkunastu milionów egzemplarzy, żeby poradnik trafił do każdego gospodarstwa domowego w Polsce. Sposób dystrybucji nie został jeszcze określony – trwają nad nim prace” – poinformował „Rzeczpospolitą” wydział prasowy MSWiA.
Książka będzie też dostępna w aplikacji
Wiadomo też, że oprócz wersji papierowej będzie cyfrowa – dostępna w aplikacji mObywatel.
– Publikacja zostanie przygotowana w kilku językach, a także w wersji przeznaczonej dla dzieci – dodaje Wiesław Leśniakiewicz, wiceminister MSWiA i autor odpowiedzi dla posłów.
W książce będą rozdziały poświęcone przygotowaniu, rozpoznawaniu, reagowaniu, przeciwdziałaniu i współpracy w obszarach związanych m.in. z bezpieczeństwem, gromadzeniem zapasów niezbędnych do przetrwania przez trzy dni, wiedzą na temat specyfiki klęsk żywiołowych i innych zagrożeń, z uwzględnieniem zasad udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym, ewakuacji, alarmowania i ostrzegania ludności oraz zwiększania odporności na dezinformację.
– Publikacja, poza opisem, zostanie uzupełniona listami kontrolnymi i ilustracjami ułatwiającymi percepcję i zapamiętywanie. Należy jednak pamiętać, że masowy i powszechny charakter poradnika wymusza pewne ograniczenia w jego treści – dodaje wiceminister.
Napisz komentarz
Komentarze