– Szokujące jest to, że dało się dopiero po takim czynie, po pokazaniu, że trzeba iść do więzienia, żeby dzieci mogły ćwiczyć. To się stało dzięki mieszkańcom, dzięki ludziom, którzy mnie wspierali. Miałem pewne opory i obawy, jak mogę iść do więzienia, ale oni mnie wspierali – mówił na początku kwietnia prezydent Puław Paweł Maj, stojąc przed bramą aresztu w Opolu Lubelskim.
Stawił się tam do odbycia kary, ale nie trafił za kratki.
Hałas z boiska przeszkadzał jego sąsiadom
Sprawa zaczęła się kilka lat temu, kiedy w Puławach powstało przyszkolny orlik. Sąsiedzi szkoły zaczęli narzekać na hałas, bo dzieci, jak grają w piłkę, są głośno. Miasto odgrodziło dom od szkoły ekranami akustycznymi. Wtedy sąsiedzi orlika zaczęli się skarżyć na zasłonięty widok z okien.
Ostatecznie sprawa trafiła do sądu, a ten zdecydował, że miasto ma zapłacić 5 tys. zł kary. Paweł Maj powiedział jednak „nie”. Uznał, że to niesprawiedliwe i był gotowy pójść na kilka dni do więzienia za to, że nie zapłacił grzywny.
I samorządowiec stawił się przed zakładem karnym. Nie siedział, bo ktoś zapłacił za niego grzywnę. Miał to być minister sportu Sławomir Nitras.
To jednak sprawy nie zakończyło, bo celem Maja nie było robienie show, tylko zmiana przepisów.
– Nasz cel został osiągnięty: zmiany prawa są zapowiedziane. Liczymy na to, że orliki w Polsce zostaną otwarte, że dzieci będą mogły ćwiczyć – skomentował.
Zmiana prawa po wcześniejszej kompromitacji
Teraz to się realizuje. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zamierza zmodyfikować normy hałasu dla boisk, kortów tenisowych, bieżni i skateparków.
Projekt nowelizacji przepisów z 2007 roku zakłada, że określone w rozporządzeniu normy hałasu nie będą miały zastosowania do obiektów przeznaczonych do aktywności sportowej o charakterze szkolnym lub rekreacyjnym.
– Na razie zaproponowano rozporządzenie, a moim zdaniem tylko ustawowe rozwiązania są w stanie zabezpieczyć boiska. I właśnie w tym kierunku cały czas zgłaszam swoje propozycje prawnikom w Ministerstwie Sportu. Rozporządzenie nie wymienia np. pumptracków i całego katalogu innych obiektów sportowych, które także powinny zostać objęte tego rodzaju ochroną – ocenia ruch rządu Maj w rozmowie z portalsamorzadowy.pl.
I dodaje: – Myślę, że zasadnicze zostaje pytanie, dlaczego państwo zaczyna reagować dopiero wtedy, kiedy zagrożony jest wizerunek ministerstwa czy całej administracji? Bo – powtórzę – sprawa boiska w Puławach skompromitowała polską administrację.
Napisz komentarz
Komentarze