Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 14 maja 2025 15:13
Reklama
Reklama
Reklama

System zarządzania krwią w Polsce przejdzie przeobrażenia. Medyczne nieśmiertelniki

Przed nami przełomowa w skali kraju zmiana w sposobie zarządzania krwią. MedTech Solutions SA rozpoczęła realizację projektu pod nazwą RedPulse. Co się po tym kryje?
System zarządzania krwią w Polsce przejdzie przeobrażenia. Medyczne nieśmiertelniki
Wkrótce będzie inaczej.

Autor: Canva

Projekt RedPulse spółka MedTech Solutions tworzy we współpracy z Klastrem Wschodnim ICT, reprezentowanym przez Wschodnią Agencję Rozwoju. Celem tej inicjatywy jest stworzenie nowoczesnego systemu logistyki zasobami krwi, który wykorzysta najnowsze technologie: sztuczną inteligencję, analizę dużych zbiorów danych oraz RFID (system zdalnej identyfikacji radiowej).

W najbliższej dekadzie może zabraknąć krwi

Starzejące się społeczeństwo, coraz większe zapotrzebowanie na operacje oraz malejąca liczba dawców to realne zagrożenia dla systemu opieki zdrowotnej. 

Prognozy wskazują, że w Polsce już w najbliższych 10-15 latach może zabraknąć nawet kilkuset tysięcy jednostek krwi rocznie. Projekt RedPulse ma być odpowiedzią na tę nadchodzącą lukę.

– Zbliżamy się do momentu, w którym dostępność krwi może stać się jednym z największych problemów współczesnej medycyny. Właśnie dlatego wdrożenie RedPulse może uratować zdrowie i życie wielu pacjentów – komentuje dla portalu 300Gospodarka.pl Jarosław Kaim, prezes MedTech Solutions.

Pierwsze w kraju

RedPulse zakłada zintegrowane zarządzanie krwią w skali ogólnopolskiej – będzie to pierwsze tego typu zaawansowane rozwiązanie w kraju. Konsorcjum odpowiedzialne za projekt chce, żeby opracowany system sprawdzał się w służbie zdrowia, jak również w warunkach wojskowych, gdzie szybkie decyzje ratują życie. 

System RedPulse ma się opierać na zaawansowanej analizie danych pochodzących z różnych źródeł, m.in. ze szpitali, stacji krwiodawstwa i jednostek medycznych. Dzięki temu będzie w stanie prognozować zapotrzebowanie na poszczególne grupy krwi i usprawniać procesy logistyczne: transport, magazynowanie i dystrybucję.

Medyczne nieśmiertelniki

Integralnym elementem systemu RedPulse będą tzw. medyczne nieśmiertelniki RFID, czyli elektroniczne identyfikatory zawierające dane o grupie krwi, czynniku Rh oraz istotnych parametrach klinicznych pacjenta lub dawcy. 

RFID umożliwia też monitorowanie zasobów krwi w czasie rzeczywistym, co zwiększa precyzję planowania i skraca czas reakcji. Co ważne, dane zawarte na nieśmiertelnikach będą bezpieczne i zakodowane, a system zapewni pełną zgodność z regulacjami dotyczącymi ochrony informacji medycznych. 

W ocenie twórców, projekt RedPulse ma potencjał stać się wzorcowym modelem dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej. 

Aktualny stan zapasów krwi w Polsce można sprawdzać na stronie: krew.info/zapasy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Krzyś 13.05.2025 19:33
Polskiej nazwy nie było?

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama