Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 6 maja 2025 03:57
Reklama
Reklama
Reklama

Startuje program „Moje zdrowie” W zestawie możemy liczyć na arcyważne badanie

Osoby od 20 roku życia mogą już korzystać z nowego programu profilaktycznego. Warto się nad tym zastanowić, bo w darmowym pakiecie jest badanie, o którym nie wie wielu lekarzy rodzinnych, a jest bardzo istotne.
Startuje program „Moje zdrowie” W zestawie możemy liczyć na arcyważne badanie
Zatrzymajmy się przy lipoproteinie, bo to nowe badanie kardiologiczne, o którym nie wiedzą nawet wszyscy lekarze rodzinni.

Autor: Canva

„Moje zdrowie” to ministerialny program, który zastąpił inny, w którym oferowano darmowy pakiet podstawowych badań dla osób 40 plus. Tym razem z takiej oferty może skorzystać znacznie więcej osób, bo już od 20 roku życia. Przy tym pakiety są dostosowane do wieku pacjenta. I tak np. seniorzy zostaną przebadani pod kątem typowych dla tego wieku problemów.

Program zaczął działać 5 maja

„Podstawą do wykonania badań jest ankieta, którą można wypełnić samodzielnie przez internetowe konto pacjenta albo w placówce POZ z pomocą personelu. Dla osób 60+ będą trzy dodatkowe pytania w kierunku diagnostyki chorób otępiennych” – podaje Ministerstwo Zdrowia.

I tłumaczy, że ankiety trafią do wskazanego przez pacjenta POZ, który wystawi skierowanie na badania.

„Placówka ma 30 dni na skontaktowanie się z pacjentem. Zestaw badań diagnostycznych będzie zależał od odpowiedzi udzielonych w ankiecie. Po wykonanych badaniach pacjent spotka się z lekarzem lub pielęgniarką i omówi wyniki” – czytamy.

Uwaga, nie można się badać raz za razem. Osoby w wieku 20-49 lat mogą przejść taką kontrolę raz na 5 lat, a 49 plus raz na 3 lata.

Na koniec dla każdego z pacjentów zostanie przygotowany indywidualny plan zdrowotny, zawierający zalecenia dotyczące stylu życia, kalendarz badań profilaktycznych, listę szczepień oraz rekomendacje dotyczące interwencji prozdrowotnych.

Te badania są w darmowym pakiecie programu 

Do udziału można się zgłosić przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP), aplikację Moje IKP lub bezpośrednio w placówce Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ).

Zakres podstawowy badań diagnostycznych:

  • morfologia krwi,
  • glukoza,
  • kreatynina (z eGFR),
  • lipidogram (cholesterol całkowity, LDL, HDL, triglicerydy),
  • TSH (hormon tyreotropowy),
  • badanie ogólne moczu.

Zakres rozszerzony badań diagnostycznych (warunkowo, w zależności od wieku i wyniku ankiety): 

  • ALAT – aminotransferaza alaninowa,
  • ASPAT – aminotransferaza asparaginianowa,
  • GGTP – gammaglutamylotranspeptydaza,
  • PSA całkowity u mężczyzn,
  • anty-HCV,
  • lipoproteina A (wykonywana w ramach programu raz w życiu).

Nowe badanie kardiologiczne

Zatrzymajmy się przy lipoproteinie, bo to nowe badanie kardiologiczne, o którym nie wiedzą nawet wszyscy lekarze rodzinni. 

– Warto wiedzieć, jaki jest jej poziom w organizmie. Bo gdy wskaźnik jest podwyższony, istnieje większe ryzyko zawału, udaru, choroby tętnic obwodowych czy migotania przedsionków. Dlatego jest to bardzo ważne badanie i bardzo się cieszę, że wchodzi do zakresu badań profilaktycznych – mówi Tok FM  prof. Maciej Banach, kardiolog, prorektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego,.

I dodaje, że podwyższony poziom lipoproteiny to sygnał, żeby już teraz zadbać o sprawy kardiologiczne. Ale uwaga, nie ma na razie sposobu ma medyczne obniżenie poziom, ale można zmienić styl życia.

– Dzięki temu badaniu mamy szansę uniknąć albo wydłużyć czas do zawału czy udaru. Po prostu sprawdzamy, na ile pacjent jest zagrożony w tym zakresie. Oczywiście czynników ryzyka jest dużo, a lipoproteina A jest jednym z kilku najważniejszych, jeśli chodzi o choroby sercowo-naczyniowe – dodaje dr Tomasz Zieliński, lekarz POZ.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

kiss 05.05.2025 20:42
Zobaczymy jak to będzie wyglądało w praktyce.

Wiadomix 05.05.2025 15:03
Diagnostyka jest lepsze niż potem leczenie.

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: VeloTreść komentarza: Pięć dni po odnalezieniu ciała prokuratura wyjawiła pierwsze dokładniejsze informacje na temat sprawy. W tym również bezpośrednią przyczynę śmierci. Na ten moment znana są wyłącznie wstępne wyniki sekcji, więcej mamy dowiedzieć się za dwa tygodnie. "Przyczyną śmierci była niewydolność krążeniowo-oddechowa. Na pewno do śmierci nie przyczyniły się osoby trzecie" — zaznaczył prokurator Kukawski.Data dodania komentarza: 6.05.2025, 00:01Źródło komentarza: Nie żyje Sławomir Wałęsa, syn byłego prezydentaAutor komentarza: MCTreść komentarza: Po prostu pirat.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 20:54Źródło komentarza: Jan Mosiński z PiS szarżuje samochodem. Groźba czy komunikat obywatelski? [WIDEO]Autor komentarza: vivoTreść komentarza: Coś wymysląData dodania komentarza: 5.05.2025, 20:49Źródło komentarza: Koniec z bazgraniem przez radnych, prezydentów i posłów. Oświadczenie majątkowe da się odczytaćAutor komentarza: kissTreść komentarza: Zobaczymy jak to będzie wyglądało w praktyce.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 20:42Źródło komentarza: Startuje program „Moje zdrowie” W zestawie możemy liczyć na arcyważne badanieAutor komentarza: WiadomixTreść komentarza: Diagnostyka jest lepsze niż potem leczenie.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 15:03Źródło komentarza: Startuje program „Moje zdrowie” W zestawie możemy liczyć na arcyważne badanieAutor komentarza: pstrykTreść komentarza: Skutki zwykłej głupoty faceta w przysłowiowych krótkich spodenkachData dodania komentarza: 5.05.2025, 14:58Źródło komentarza: Nie ustąpił pierwszeństwa i zderzyli się czołowo. Ściął słup
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama