Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 24 maja 2025 04:46
Reklama
Reklama
Reklama

Nauka do egzaminów – notatek.pl podpowiada jakich błędów unikać

Jeżeli chcemy zdać egzaminy jak najlepiej i bez zbędnych stresów, powinniśmy wystrzegać się często popełnianych błędów. Co podczas studiowania robimy źle i jak możemy się poprawić?
  • 15.05.2024 11:34
Nauka do egzaminów – notatek.pl podpowiada jakich błędów unikać

Opuszczanie wykładów

 

W przypadku wieku studentów (zwłaszcza tych początkujących) poważnym błędem jest opuszczanie wykładów. Często patrzą oni na swoich kolegów z wyższych lat i próbują ich naśladować. Niestety osoba, która zaczyna studiować nie wie jeszcze z których zajęć można zrezygnować, a które są warte uwagi. Teoretycznie wykłady są nieobowiązkowe, jednak trzeba mieć świadomość, że są wykładowcy, którzy zwracają uwagę na to, kto przychodzi na ich zajęcia (obowiązkowe czy nie). Zdarza się, że zadają studentowi, którego dopiero na egzaminie widzą po raz pierwszy pytanie o kwestie nie znajdujące się w żadnym podręczniku, a jednak poruszane na wykładzie. 

 

Gdy dopiero zaczynamy studia, nie powinniśmy opuszczać żadnych zajęć.

 

Robienie odręcznych notatek

 

Czasem błędem jest robienie odręcznych notatek. Oczywiście podczas wykładu warto jest notować, jednak niektórzy z nas robią odręczne notatki, o których przypominają sobie dopiero przed egzaminem. Po tak długim czasie nierzadko zdarza się, że nie jesteśmy w stanie odszyfrować tego co zapisaliśmy. Kiedy się spieszymy piszemy niedbale, dodatkowo niezwykle często używamy skrótów. Jeżeli lubimy pisać w zeszycie, nie rezygnujmy z tego, ale po każdym powrocie z wykładu przepiszmy swoje notatki na komputerze. Po kilku godzinach zazwyczaj pamiętamy jego treść i jesteśmy w sporządzić estetyczną i logiczną kopię naszych notatek. Zachęcamy, żeby dzielić się nimi na notatek.pl. Teoretycznie student nie ma z tego żadnej korzyści, jednak zawsze mogą zdarzyć się sytuacje, w których sam będzie potrzebował dobrych notatek z danego przedmiotu.

 

Nauka dopiero przed egzaminem

 

Błędem, który nagminnie popełniają studenci jest rozpoczynanie nauki dopiero przed egzaminem. Zamierzają oni w kilka dni (rekordziści nawet w jeden wieczór) opanować materiał, który zaplanowany jest na pół roku. Takie postępowanie sprawia, że szanse niepowodzenia na egzaminach gwałtownie wzrastają.

 

Podchodzenie do egzaminu dopiero w sesji jesiennej

 

Nie najlepszym pomysłem jest też podchodzenie do egzaminów dopiero w sesji jesiennej (o ile nie zmuszają nas do tego okoliczności zewnętrzne). Zdarza się, że studenci dochodzą do wniosku, że nie są dobrze przygotowani do egzaminu, dlatego postanawiają przełożyć jego zdawanie na okres powakacyjny. Jest to błąd, który może się źle skończyć. Przede wszystkim rezygnujemy z jednego terminu. Nawet jeśli nie czujemy się przygotowani, powinniśmy iść na egzamin, choćby dlatego, żeby przekonać się jak on wygląda. W sytuacji, gdy nie zdamy, będziemy przynajmniej wiedzieć, czego trzeba się uczyć.

 

Podchodzenie do egzaminu w sesji poprawkowej wiąże się z nieporównywalnie większym stresem. Mamy świadomość, że został nam tylko jeden termin na zdanie egzaminu, przez co martwimy się nieporównywalnie bardziej.

 

Skupianie się tylko i wyłącznie na nauce

 

Błędem (choć nieoczywistym) jest również skupianie się tylko i wyłącznie na nauce. Siedzenie nad książkami przez kilkanaście godzin dziennie, zapominanie o zdrowej diecie i aktywności fizycznej z pewnością nie wyjdzie nam na zdrowie. Pamiętajmy, że nauka to nie wszystko. Dodatkowo będziemy osiągali zdecydowanie lepsze rezultaty jeśli zadbamy też o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Nie decydujmy się na zaliczanie większej ilości przedmiotów, gdy nie mamy pewności czy temu podołamy.

Artykuł sponsorowany


Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: przykazanieTreść komentarza: 7. Nie kradnij!Data dodania komentarza: 24.05.2025, 00:53Źródło komentarza: Został szybko rozpracowany. Grozi mu 10 latAutor komentarza: Pryjaciel polszyTreść komentarza: wsio haraszo ja was liubjuData dodania komentarza: 23.05.2025, 23:09Źródło komentarza: Został szybko rozpracowany. Grozi mu 10 latAutor komentarza: KameronTreść komentarza: Dał się nagrać na kamery to była tylko kwestia czasu aby po niego przyszli.Data dodania komentarza: 23.05.2025, 22:54Źródło komentarza: Został szybko rozpracowany. Grozi mu 10 latAutor komentarza: konfederataTreść komentarza: Żeby historyk nie wiedział? Wstyd panie Karolu.Data dodania komentarza: 23.05.2025, 22:13Źródło komentarza: Czy podczas debaty Trzaskowski i Nawrocki przekonają niezdecydowanych?Autor komentarza: i ja się z tym zgadzamTreść komentarza: Rafał Trzaskowski ma szansę wygrać, jeżeli pokaże, że to jest konflikt cywilizacyjny. Jeżeli ludzie się wystraszą, że za Karolem Nawrockim idzie Grzegorz Braun - ocenił redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk.Data dodania komentarza: 23.05.2025, 22:06Źródło komentarza: Czy podczas debaty Trzaskowski i Nawrocki przekonają niezdecydowanych?Autor komentarza: boldTreść komentarza: Karol Nawrocki zapytał Trzaskowskiego, czy podpisałby ustawę o mowie nienawiści, która zdaniem kandydata PiS ma "penalizować miliony wyborców". - Jest wolność słowa i to jest absolutnie jasne. Tu musi być priorytet. Natomiast jeżeli mówimy o kwestiach związanych i to nie ma nic wspólnego z żadną ustawą, kagańcową, bo na pewno ja się nie zgodzę na ograniczanie wolności słowa - powiedział Trzaskowski. - Natomiast jeżeli mówimy o ruskich botach, które nas atakują i które szerzą rosyjską propagandę, czy należy z nimi walczyć? Oczywiście, że należy z nimi walczyć. Czy jeżeli oglądacie państwo pseudotelewizję, taką jak Republika, która przez cały czas mówi nieprawdę, która przez cały czas szerzy propagandę co trzeba w takiej sprawie zrobić, to nie trzeba żadnych zakazów. To po prostu trzeba weryfikować informacje - mówił Trzaskowski.Data dodania komentarza: 23.05.2025, 21:41Źródło komentarza: Czy podczas debaty Trzaskowski i Nawrocki przekonają niezdecydowanych?
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama