Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 17 maja 2025 11:28
Reklama
Reklama
Reklama

Samotność to nie tylko stan umysłu. Zmienia się także fizjologia

Samotność to specyficzny typ stresora, zwiększającego w organizmie aktywność układów, które mają go obronić przed negatywnymi skutkami tego stanu.
  • Źródło: PAP MediaRoom
Samotność to nie tylko stan umysłu. Zmienia się także fizjologia
Można powiedzieć, że ciało człowieka przygotowuje się niejako do bycia samotnym

Autor: raszu

Samotność może być źródłem cierpienia, prowadzącym do rozwoju konkretnych chorób, np. sercowo-naczyniowych. Interniści powinni pytać o samopoczucie psychiczne pacjenta - powiedział PAP dr Łukasz Okruszek z Instytutu Psychologii PAN, który zbadał wpływ samotności na fizjologię człowieka.

Definicja samotności jest prosta: jeśli czujesz się samotny, to jesteś samotny - uważa dr Łukasz Okruszek z Instytutu Psychologii PAN, który zaczerpnął z psychologii społecznej pomysł na badanie. W warunkach laboratoryjnych "wywołał sztuczną samotność" u 129 osób i sprawdził, jak zmieniają się parametry fizjologiczne człowieka (tego aspektu psychologia społeczna nie bada). Między innymi za tę pracę dostał Nagrodę Naukową "Tygodnika Polityka".


- Po wypełnieniu przez badanych kwestionariuszy, mierzących między innymi cechy osobowości - losowo wybranej części uczestników przekazaliśmy informację, że na podstawie uzyskanych wyników wnioskować możemy, że w przyszłości będą samotni. Sprawdzaliśmy następnie, jak taka informacja wpływa na wskaźniki mierzone w EKG i na aktywność mózgu - opisuje Łukasz Okruszek.


Samotność to specyficzny typ stresora, zwiększającego w organizmie aktywność układów, które mają go obronić przed negatywnymi skutkami tego stanu.


- W reakcji na bodziec - czyli myśl o czekającej nas w przyszłości samotności, zwiększa się aktywność układu odpornościowego i współczulnego - możemy więc powiedzieć, że nasz organizm znajduje się w stanie podwyższonej aktywacji i gotowości do ‘obrony’. Obniża się natomiast reakcja równoważącego ich pracę układu przywspółczulnego, który po czasie mobilizacji w zdrowo funkcjonującym organizmie pozwala nam odpocząć - tłumaczy Okruszek.


Więcej na: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C99478%2Cekspert-samotnosc-wplywa-na-fizjologie-czlowieka.html

Źródło informacji: Nauka w Polsce


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: uffTreść komentarza: Trzeba się naszukać..Data dodania komentarza: 17.05.2025, 09:59Źródło komentarza: Znajdź toruńskie szkoły ponadpodstawowe w rankingu. Gdzie uczą najefektywniej? [RANKING]Autor komentarza: rodzynekTreść komentarza: Będzie cisza wyborcza to człowiek trochę odetchnie od tego politycznego zgiełku.Data dodania komentarza: 16.05.2025, 23:20Źródło komentarza: Dziwne, w jakich zawodach mogliby pracować kandydaci na prezydenta. Taki był wybórAutor komentarza: BernadetkaTreść komentarza: Musze wziąć lornetkę.Data dodania komentarza: 16.05.2025, 23:07Źródło komentarza: Znajdź toruńskie szkoły ponadpodstawowe w rankingu. Gdzie uczą najefektywniej? [RANKING]Autor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Czekam z niecierpliwością i przyrzekam, ze podczas ciszy wyborczej nie będę zabierał głosu.Data dodania komentarza: 16.05.2025, 23:06Źródło komentarza: Kiedy poznamy pierwsze wyniki? Kto zbierze dane z prezydenckich wyborów?Autor komentarza: to jednak różnicaTreść komentarza: Chodzi o najefektywniejsze czy najefektowniejsze?Data dodania komentarza: 16.05.2025, 22:43Źródło komentarza: Znajdź toruńskie szkoły ponadpodstawowe w rankingu. Gdzie uczą najefektywniej? [RANKING]Autor komentarza: jasna sprawaTreść komentarza: Człowiek Kury, czyli Kurskiego, rozumiem.Data dodania komentarza: 16.05.2025, 22:39Źródło komentarza: Pierwsza i ostatnia debata w telewizji publicznej. Nie wszyscy potraktowali wytęp poważnie
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama