Dwa pisklęta chronionego sokoła wędrownego wykluły się w gnieździe na kominie elektrowni należącej do PGE GiEK S.A. Ale to nie jedyne takie wydarzenie.
Sokoły wędrowne, po raz pierwszy zarejestrowane na terenie Elektrowni Dolna Odra w 2004 roku, od tamtej pory regularnie powracają do tego miejsca, traktując wysoki komin elektrowni jako bezpieczną lokalizację do lęgów.
Dnia 15 maja 2025 roku dwa młode sokoły, samiec i samica, zostały zaobrączkowane przez ornitologów ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” z Włocławka. Dzięki założonym obrączkom możliwe będzie prowadzenie dalszych obserwacji i skuteczniejsza ochrona tych imponujących ptaków drapieżnych. Podobne działania monitorujące gniazdowanie sokołów wędrownych prowadzone są również w Elektrowni Bełchatów, gdzie specjalnie przygotowane gniazdo stanowi bezpieczne miejsce dla tych ptaków.
Szczególnie godne podkreślenia jest fakt, że na terenach przemysłowych PGE GiEK S.A. dotychczas wykluło się aż 57 piskląt tego chronionego gatunku, w tym 43 w Elektrowni Dolna Odra i 14 w Elektrowni Bełchatów. Takie statystyki jednoznacznie pokazują, że nawet tereny przemysłowe mogą stanowić przyjazne środowisko dla dzikiej fauny i flory, pod warunkiem odpowiednich działań dbających o zachowanie przyrody.
W tym wypadku PGE GiEK S.A. od lat jest przykładem doskonałej harmonii pomiędzy dążeniem do zrównoważonego rozwoju przemysłu a ochroną środowiska naturalnego. Ich inicjatywy w zakresie ochrony sokołów wędrownych to nie tylko manifestacja troski o przyrodę, ale także praktyczny dowód na to, że odpowiedzialna działalność gospodarcza może iść w parze z ochroną dzikiej natury.
Więcej zdjęć w fotogalerii.
Napisz komentarz
Komentarze